Współcześnie komputery pełnią przede wszystkim dwie funkcje: domowe centra rozrywki oraz systemy służące do pracy.
Te pierwsze to konsole do gier PlayStation firmy SONY, XBOX360 Microsoftu oraz Nintendo. Posiadają zakamuflowany system operacyjny, gdyż służą przede wszystkim do zabawy. Obsługuje się je poprzez kontroler, ale może on przybierać rozmaite postaci. Nie jest to już tylko joystick. Współczesne konsole pozwalają nam bardziej wczuć się w grę. I tak na przykład w grach muzycznych kontrolerem będzie mikrofon, gitara albo elektroniczna perkusja. To nie koniec możliwości nowoczesnych domowych centrów rozrywki. Po podłączeniu do nich specjalnego urządzenia konsola będzie widziała nasze ruchy i gry stają się w stu procentach interaktywne i wymagają od gracza użycia siły i refleksu.
W opozycji do nich stoją tzw. superkomputery (klastry). Wielkością przypominają ENIACa z lat 40. XX wieku. Jednak w ich obudowach kryje się najnowocześniejsza technologia. Najczęściej składają się z połączenia wielu komputerów osobistych. Całość łączy system operacyjny odpowiednio rozdzielający zadania. Buduje się je w celu zwiększenia ich mocy obliczeniowej (komputery dzielą się zadaniem) albo niezawodności całego zestawu (komputery wykonują równolegle to samo).
Jeden z superkomputerów znajduje się w Gdańsku. Jest to owoc współpracy Politechniki Gdańskiej z Intel Company. Nazywa się Galera (zobacz więcej: Galera >).
Uniwersalne komputery osobiste przybierają nową formę. Są to Tablety PC. Oferują one takie same parametry jak standardowe PC jednak są od nich znacznie mniejsze,a ich obsługa stała się znacznie wygodniejsza dzięki dotykowym ekranom. Tablety PC wypierają z rynku laptopy i palmtopy.
Współcześnie popularność zyskują także smartfony. Są połączeniem telefonu komórkowego, notatnika, aparatu fotograficznego, kamery wideo i nawigacji satelitarnej. Mają połączenie z internetem, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do poczty elektronicznej oraz portali internetowych. Wiodącymi firmami zajmującymi się produkcją smartfonów są Apple, Samsung, Blackberry, HTC oraz Nokia.