Od lat 40. XX wieku rozpoczął się wielki rozwój sprzętów liczących. Odtąd możemy je wreszcie nazwać komputerami. Oparto je na innym systemie liczbowym - tak zwanym systemie binarnym, czyli składającym się tylko z dwóch cyfr: zera i jedynki. Ten system stał się podstawą wszystkich komputerów. A pierwszym z nich był Complex Number Calculator, czyli maszyna licząca liczb zespolonych. Został skonstruowany w 1940 roku. Rok później niemiecki inżynier Konrad Zusse wybudował automatyczny komputer Z3 służący do konstruowania skrzydeł w samolotach (zobacz więcej: Z3 >). Jednak za pierwszy komputer uważany jest amerykański ENIAC (zobacz więcej: EINAC >).
Te maszyny były oparte jeszcze o lampy elektronowe (służące do wzmacniania sygnału elektrycznego). Były duże i ciężkie, wydzielały wiele ciepła, więc potrzebowały ogromnych układów chłodzących. Odznaczały się także wysokim poborem prądu. Jednak począwszy od lat 60. XX wieku zaczęto zastępować je tranzystorami. Były to niewielkie urządzenia oparte na półprzewodnikach (najczęściej na kryształach krzemu). Miały jeszcze jedną wielką zaletę: można było je łączyć cząstki liczące nawet miliony tranzystorów, zachowując niewielkie rozmiary.
Dzięki temu na początku lat 70. skonstruowano pierwsze mikroprocesory. Stały się one podstawą konstrukcji wszystkich nowoczesnych maszyn liczących: od prostych kalkulatorów, aż po komputery mogące wykonywać miliardy operacji w ułamku sekundy.
W latach 70. swoje początki ma komputer osobisty - mikrokomputer oparty właśnie na mikroprocesorze, pamięci tranzystorowej RAM i ROM oraz panelu wejść i wyjść. Początkowo za monitor służył ekran telewizora (jak we współczesnych konsolach PlayStation SONY). Jednym z takich komputerów był Apple I (zobacz więcej: Apple I >).
Ważnym elementem komputerów osobistych był tzw. system operacyjny.Dzięki niemu komputery mogły lepiej wykorzystywać swoje możliwości (wykonywać więcej czynności). Potentatem na rynku systemów operacyjnych od lat 80. pozostaje Microsoft, który w 1981 roku wypuścił system DOS (zobacz więcej: DOS >).